Mladá generace se zadlužuje již na prahu dospělosti

Není ani divu, děti kopírují především životní styl, ve kterém vyrůstaly. A pokud jejich rodiče jim nepředali základy, jak hospodařit s financemi, těžko rozpoznají temná úskalí života s půjčkami nebo úvěry. Škola to sice nezachrání, ale může nastínit správný směr. Ovšem daleko lepší by bylo seznámit děti s penězi již v útlém věku.
hra s koňmi

Začněte hrou

Hrát si s dětmi je přirozená činnost. Děti se tím nejvíce učí a také velmi snadno přijímají naše rady. Samy se dotazují a my máme možnost je začít vychovávat. Můžeme je učit formou prodeje a nákupů různých věcí nebo hraček. Seznámíme je postupně i s tím, že si jejich nabízené zboží nemůžeme zakoupit, protože musíme koupit něco důležitějšího. Při hře jim můžeme ukázat, že na věc, která se nám líbila, jsme si ušetřili a třeba po pár dnech si ji můžeme zakoupit.
Děti by měly vědět, že nemohu jen nakupovat, to peníze brzy dojdou, ale také je musím nejprve vydělat. Tím vštěpujeme do jejich života základy finanční nezávislosti.
dětská pokladna
Samozřejmě existuje mnoho deskových her, kde se běžně používají herní peníze, takže děti si samy rozhodnou o nákupu dané věci nebo suroviny.
Dokonce se na trhu objevily i deskové hry, kdy můžeme použít herní platební kartu. Jak je vidět, pokrok se zastavit nedá a je to dobře, protože se to přibližuje co nejvíce skutečnosti.

Učte děti investovat a ne jen utrácet

Nebojte, není to nic složitého. Vesměs každá taková desková hra má své možnosti investování. Například v dostizích můžeme zakoupit koně, který nám bude vydělávat. Ovšem také se o tuto investici musíme starat, aby nám déle fungovala.
desková hra monopoly
Již několik desítek let se na trhu výborně drží desková hra od Roberta T.Kiyosakohi s názvem Cashflow. Zde se dá naučit jak investovat do akcií. Tím vysvětlit, že peníze nezmizí, ale pokud dobře investujeme, přinese to rozhodně korunku navíc do rodinného rozpočtu.
Nepopírám, že většina deskových her je také investicí pro nás. Ale pokud si uvědomíme, že tím předáváme dětem základ hospodaření s penězi, který je může ochránit od nesmyslných úvěrů, tak není o čem diskutovat. Navíc máme možnost zakoupit praktický dárek, který při hraní buduje vztah mezi vámi a dětmi.