Používáte dokovací stanici?

Dokovací stanice jsou druhy zařízení, které se dají stabilně připojit k počítači, televizi, telefonu nebo elektrické síti. Když tak učiníte, můžete využívat více funkcí najednou. Zakoupit je můžete v různých obchodech s elektronikou buď online přes internet nebo v kamenných obchodech.

Proč využívat dokovací stanice

V dnešní době se více využívají notebooky než stolní počítače. Notebook můžete kdykoli a kamkoli přemisťovat. Můžete ho využít na filmy na cesty nebo jako pracovní doplněk, který vás neustále doprovází. Pokud tedy plně neumíte zacházet s touchpadem a využíváte raději myš nebo se vám lépe píše na klasické klávesnici než na té na notebooku, pak pro vás bude dokovací stanice velice vhodná.
 dock2

Výhody dokovací stanice

  • Čas – využívání dokovací stanice vám taky může ušetřit mnoho času. Pokud využíváte pouze notebook, který má standardně většinou pouze dva USB porty, poté budete muset neustále nějaký kabel odpojovat, abyste připojili něco jiného. Výhodou je, že si zapojíte vše, co potřebujete. Poté pouze odpojíte jeden kabel, který vede mezi dokovací stanicí a vaším zařízením. Pokud nutně potřebujete, nemusíte ani nic odpojovat stanici. Bude vám stačit pouze všechno sbalit a vložit do krytu a vyrazit na cestu.
  • Napájení – připojení dokovací stanice také znamená, že je vaše zařízení po celou dobu napájeno. Nemusíte mít tedy další kabel, který povede do elektriky.

Jak vybrat dokovací stanici

  • Počet konektorů – pokud si vybíráte dokovací stanici, jistě dopředu víte, za jakým účelem ji budete využívat. Máte tedy i představu o tom, kolik budete potřebovat USB portů navíc. Většinou se počet pohybuje kolem šesti. Většinou je využijete na klávesnici, myš, flashku nebo pevný disk.
  • Druhy konektorů – s počtem také záleží na tom, jaké konektory budete využívat.
  • Velikost – dokovací stanice se prodávají v různých velikostech. Jistě pro každého bude výhodou, že čím menší je dokovací stanice, tím bude praktičtější na přenos.
  • Cena– pokud vás využívání notebooku neživí, jistě nebudete chtít utrácet mnoho peněz.
  • Kvalita – s cenou neodmyslitelně souvisí i kvalita daného výrobku. Pokud si zakoupíte dokovací stanice v obchodech mimo elektroniku, nemusí vždy fungovat všechny konektory, které tam jsou. Proto raději přemýšlejte, zda je vhodnější si připlatit nebo ne.

Druhy dokovací stanice

Univerzální – pokud si zakoupíte univerzální dokovací stanici, můžete ji využít na veliké množství notebooků bez omezení. Forma připojení přes USB rozhraní.

dok1
 
Specifická – jedná se o konkrétní dokovací stanice, které jsou určeny pro přesně daný typ notebooku. Pokud tedy po nějaké době vyměníte druh notebooku, budete muset zakoupit i novou dokovací stanici, což se velice prodraží.
Na trhu je také možné sehnat replikátor portů. Jeho využití je zcela stejné jako dokovací stanice. Rozdíl je, že se vaše zařízení nenabíjí.
Chcete ušetřit při nákupu dokovací stanice? Sáhněte po tzv. repasovaných stanicích, které můžete najít např. na stránkách www.incomputer.cz . Repasované dokovací stanice pochází z ukončených leasingů, předváděcích akcí nebo byly vráceny v zákonné lhůtě. Samozřejmě jsou plně funkční a koupit je můžete i s 60 % slevou.

V nabídce jsou značkové dokovací stanice od všech známých značek, a navíc k nim máte záruku na 12 měsíců.